Psy



pes 1
pes 2
pes 3



Istnienie tej pięknej rasy zawdzięczamy Inuitom – ludowi wędrownemu, który przed 35 tysiącami lat migrował z Centalnej Azji na teren Alaski. Wędrowcom towarzyszyły psy w typie szakala, które krzyżowano z arktycznymi wilkami i na przestrzeni wieków dały one początek charakterystycznym rasom północnym w typie malamuta. Ciężkie warunki wyselekcjonowały psy silne, wytrzymałe, które potrafiły pracować przy bardzo oszczędnym wyżywieniu.

Duży wpływ na charakter malamutów miał fakt, że musiały one często rywalizować z innymi psami o jedzenie czy przewodnictwo w stadzie oraz to, że podobno te agresywne wobec człowieka były zabijane.


Jest to niezwykle bystry i inteligentny pies, który nie znosi nudy. Od właściciela wymaga codziennej porcji stymulacji – fizycznej lub psychicznej, inaczej sam sobie znajdzie zajęcie. Bardzo często można spotkać malamuty w sportowej rywalizacji – szczególnie w psich zaprzęgach. Wbrew pozorom nie jest to idealny sport dla tych psów – nie są to bowiem psy szybkie, natomiast bardzo silne i wytrzymałe.


Mimo pokaźnych gabarytów jest to pies bardzo żywiołowy. Jednak cechą, za którą jest szczególnie lubiany jest brak agresji wobec ludzi. Dlatego idealnie sprawdzi się jako pies rodzinny – nawet przy małych dzieciach. Należy mieć jednak na uwadze, że zupełnie inaczej może zachowywać się w stosunku do innych zwierząt – tutaj alaskan malamut może okazać się mniej przyjazny, kiedy dojdzie do rywalizacji o przywództwo w stadzie. Instynkt łowcy może również się uaktywnić podczas spacerów, więc trzeba bardzo uważać, by malamut nie rzucił się w pogoń za dziką zwierzyną.

Alaskan to pies niezależny i uparty, tresura tej rasy jest bardzo ciężka. Zdecydowanie nie sprawdza się jako pies stróżujący – łagodne usposobienie w stosunku do ludzi dyskredytuje go z tej roli.


Alaskan malamut – niezwykle dostojne psy i jedna z najstarszych ras zaprzęgowych. Wyglądem, podobnie jak husky, przypominają wilka. Są jednak bardzo mocnej budowy, z rozbudowaną klatką piersiową i gęstą, grubą sierścią. Potrzebują aktywności fizycznej i standardowe spacery miejskie spacery mogą okazać się dla niego niewystarczające.